Zabývá se studiem energie, nebe a země ve vztahu k člověku. Prostor, ve kterém žijeme, odráží celou naši osobnost a naopak vše, co nás obklopuje nás zpětně ovlivňuje a také určuje kvalitu a míru energie kolem nás. Rozmístění nábytku v interiéru zásadně ovlivňuje naše zdraví, to jak se nám daří v práci, ale i naše vztahy.
Vyzkoušejte několik tipů na to, jak si s feng-šuej zařídit byt tak, abyste v interiéru cítili příjemně a v bezpečí.
výběr pozemku
Velmi důležité při výběru pozemku je jeho umístění z hlediska světových stran a také absence geopatogenních zón. Když začneme uvažovat o samotném domě a jeho vnitřní dispozic místností a vchodu, začínáme používat takzvanou školu kompasu a přizpůsobujeme dům pro jeho budoucích obyvatel. Bereme v úvahu také individuální potřeby a přání každého obyvatele.
Význam jednotlivých částí bytu podle světových stran:
V- ambicióznost, důvěra, sebedůvěra, energie, nadšení
JV- tvořivost, představivost, vytrvalost, citlivost, nové nápady
J- expresivnost, vášeň, společenskost, rychleji myšlení, větší city
JZ- usazení, zvýšení kvality, praktičnost, realismus, intimita
Z- romantika, soustředěnost, finance, hravost, spokojenost
SZ- sebeovládání, důstojnost, odpovědnost, pocity kontroly, organizovanost
S- nezávislost, objektivita, sexualita, duchovnost
SV- motivace, bystrost, informovanost
Střed- pocit moci, střed pozornosti, přitahování příležitosti, změny
Kuchyň by měla být chráněna od vchodových dveří. Stolování je soukromou záležitostí a určitě nikomu z nás není příjemná situace, že host, který právě přijel nám dívá přímo do talíře. Tvar kuchyně je vhodné volit pravidelný a symetrický.
Nejvhodnější je, pokud je kuchyň umístěna uprostřed domu. Barvy v kuchyni by v žádném případě neměly být v chladných odstínech, například šedá a ledově modrá snižuje chuť k jídlu. Nejvhodnější je meruňková.
Feng-šuej zdůrazňuje hlavně pozitivní účinky světla a čistoty, interiér by proto neměl být přeplněný nábytkem, ale měl by být zařízen střídmě.
ložnice
Postel by měla být umístěna diagonálně naproti vstupním dveřím do ložnice. Za čelem postele by měla být plná stěna, kdyby tam nebyla trpěli bychom pocitem nestability. Jelikož ložnice je místem odpočinku a relaxace, barevnost ložnice by měla být v tlumenějších pastelových odstínech. Jasné barvy, například červená nebo oranžová by mohly povzbuzovat k přílišné aktivitě. Dlouhé závěsy z měkkého materiálu působí pocitem jistoty a zútulňují interiér.
koupelna
V koupelně je doporučeno požít materiál příjemný na dotek, jakým jsou dřevo, tkané bavlněné koberečky. Odstíny by měly být buď v bílých barvách nebo ve veselých zářivých barvách. Například taková žlutá, růžová nebo světle modrá vás hned od rána příjemně naladí.
Koupelna by měla být dobře větratelná vyplatí se mít v ní velké okno, což je však možné jen převážně v rodinných domech. Malou koupelnu můžete opticky zvětšit použitím velkých zrcadel.
obývací pokoj
Sedací souprava by měla být umístěna v prostoru tak, aby nikdo neseděl zadem ke dveřím, cítil by se v ohrožení a měl by pocit nejistoty. Pokoj by měl být dostatečně osvětlena, neměly by v ní být tmavé neosvětlené kouty. Vymalovaná může být jakkoli je nám příjemné.
Volba příjemných materiálů na dotyk, dostatek světla a prostoru, tak se dají shrnout základní principy tohoto učení, kterému se v Číně učí nejeden architekt i specialista na zařizování interiéru. Inspiraci může být i pro vás.
Oblast dětí se nachází vpravo uprostřed. Pokud zde stojí skříň nebo těžký kus nábytku, může vaše dítě trpět vývojovými obtížemi. Lepší je tento prostor odlehčit a umístit sem obraz, květ, lehkou poličku nebo jiný prospěšný předmět.